Brali udział w Mszy, oskarżono ich o blokowanie marszu LGBT. Jest wyrok sądu
W lipcu 2018 r. Alicja i Krzysztof wzięli udział w XVII Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Tego dnia, w Częstochowie zostały zarejestrowane liczne zgromadzenia. Było to związane z demonstracją przedstawicieli ruchu LGBT, która miała przejść pod Jasną Górą. Z uwagi na kontrowersyjną trasę parady, która przebiegała w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca otoczonego szczególnym kultem religijnym wśród katolików, środowiska patriotyczne i chrześcijańskie zorganizowały liczne kontrmanifestacje. Małżeństwo postanowiło wziąć udział w jednej z nich. Jak wynikało z Biuletynu Informacji Publicznej oraz zapewnień organizatora, wskazane zgromadzenie, w którym uczestniczyli małżonkowie trwało do godz. 12. Alicja i Krzysztof byli na nim od godz. 10. Przed godz. 11 przeszli na Jasną Górę, aby wziąć udział w Mszy Świętej.
Mimo iż małżeństwo uczestniczyło w legalnym zgromadzeniu do ok. godz. 11., Policja skierowała wobec nich wnioski o ukaranie za zakłócanie demonstracji ruchu LGBT, która rozpoczęła się ok. 11:30. Sąd wyrokiem nakazowym niesłusznie skazał małżeństwo, wymierzając im karę grzywny za rzekome zakłócanie przebiegu zgromadzenia. Alicja i Krzysztof złożyli sprzeciw od wyroków, a ich sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Częstochowie. Ich obrony podjęli się prawnicy Instytutu Ordo Iuris.
Na podstawie zeznań policjantów zabezpieczających zgromadzenie, w którym uczestniczyli obwinieni oraz nagrań przebiegu manifestacji, nie wynikało, aby małżeństwo zakłócało tzw. marsz równości, który rozpoczął się po tym jak para udała się na Mszę. Udział małżonków w odbywającym się w tym czasie nabożeństwie potwierdzili także świadkowie.
„Próba ukarania małżeństwa z Częstochowy, które na legalnym zgromadzeniu protestowało przeciwko tzw. marszowi równości pokazuje nadgorliwość i automatyzm w działaniu funkcjonariuszy Policji wobec osób broniących podstawowych wartości konstytucyjnych, takich jak małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny. Wystarczyło, aby organy ścigania zweryfikowały materiały, którymi dysponowała wcześniej Policja, aby dojść do wniosku, że wszczęcie postępowania wobec państwa Aliny i Krzysztofa i postulowanie i zastosowanie sankcji karnej było w całości niezasadne” – skomentował sprawę obrońca obwinionych mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Małżeństwo reprezentowali adw. Jerzy Kwaśniewski oraz adw. Maciej Kryczka.